Dlaczego w niemieckim są tak długie słowa?

Specyfika języka niemieckiego wielu z nas przyprawia o ból głowy. Trudności podczas nauki sprawiają nie tylko gramatyka czy zaimki wskazujące “der”, “die” “das“, ale i wymowa. Jednak jednym z największych wyzwań wszystkich uczących się tego języka jest zapamiętanie długich słów. Niemcy to niekwestionowani rekordziści pod względem najdłuższych wyrazów. Często sami mają problem z ich wymówieniem.

Dlaczego więc język niemiecki obfituje w tak rozbudowane słowa? Wynika to z niemieckiego słowotwórstwa, które liberalnie dopuszcza wiele elementów jednego słowa. Warunkiem jest jedynie, aby utworzony w ten sposób wyraz był zgodny z regułą gramatyczną. Podstawą złożonego słowa jest w niemieckim zawsze umieszczony na końcu rzeczownik do którego “doklejamy” kolejne człony. Ważne jest aby stworzone słowo miało odpowiedni rodzajnik, np. “die” i gotowe! Najlepszy przykład tej zasady to wyraz “biurko”, składający się z wyrazu schreiben (pisać) i der Tisch (stół). Po połączeniu obu mamy der Schreibtisch (biurko). Połączyć dwa słówka w jedno jest proste. A jeśli połączymy ich kilka? Oto top lista najdłuższych słów w języku niemieckim.

Najdłuższe niemieckie słowo

Jeszcze do niedawna najdłuższym słowem w języku niemieckim było niewinnie brzmiące słówko “Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz”. Ten tasiemiec językowy do 2013 roku spędzał sen z powiek wszystkim uczącym się niemieckiego, jak i samym Niemcom. Co oznaczał? Ustawę nakazującą kontrolę znakowania wołowiny. Dane słowo z uwagi na jego rozbudowaną formę i trudności w jego wymowie, zapisywane było skrótem RkReUAUG. Ten mający aż 63 litery wyraz na szczęście przestał funkcjonować wraz ze zmianą prawa Unii Europejskiej.

Dziś na pierwszym miejscu w rankingu najdłuższego słowa po niemiecku jest “Grundstücksverkehrsgenehmigungszuständigkeitsübertragungsverordnung” oznaczające rozporządzenie o przekazywaniu zezwoleń na ruch nieruchomości. Kto je zapamięta i wymówi?

Warto przeczytać: Jak to zrobić? O trudnej sztuce przekładania nazw własnych.

Dlaczego Niemcy tworzą słowa – puzzle?

To proste – dla wygody. Można by się spierać o komfort językowy wymawiającego te słowa, ale tak właśnie jest. Tak naprawdę te najdłuższe słowa w języku niemieckim skracają mówienie. Wystarczy jedno, aby wypowiedzieć zdanie. Zastępują kilka pojedynczych słów, przy których wymowie można stracić wątek rozmowy. Dlatego język niemiecki jest zdecydowanie bogatszy niż inny. Dzięki tym swoistym “puzzlom” każdy może stworzyć słowo, które coś znaczy.

Niemieckie słowotwórstwo daje nam nieograniczone możliwości tworzenia ciekawych wyrazów, które są na co dzień przez Niemców używane. A jak działają na wyobraźnie? Ważne jest, aby stworzone słowo składało się z istniejących wyrazów i miało odpowiednią formę gramatyczną.

Najdłuższe niemieckie słowa – wyzwanie dla tłumaczy

Każdy, kto uczy się niemieckiego wie, jak trudne jest opanowanie tych złożonych wyrazów. Największym wyzwaniem dla tłumaczy języka niemieckiego jest prawidłowo przełożyć je na język polski. Wiedza i doświadczenie w zawodzie mogą być jednak niewystarczające, aby rzetelnie oddać ich znaczenie. Dlatego od tłumacza wymagane jest więcej niż tylko perfekcyjna wiedza merytoryczna. Przy tłumaczeniu tych niemieckich słów najważniejsza jest znajomość “żywego języka”. Słowotwórstwo niemieckie bardzo dynamicznie się rozwija i wciąż tworzone są nowe złożenia. Dlatego dobry tłumacz języka niemieckiego powinien być na bieżąco i znać ich znaczenie.

Pozostałe najdłuższe słowa w niemieckim

Niemieckie słowotwórstwo jest imponujące. Innymi ciekawymi tworami słownymi są także niemieckie liczebniki, które mają nieskończenie dużo liter. Niektóre z nich mogą mieć nawet 673 litery!

Innym unikalnym tasiemcem słowotwórczym jest chociażby zwycięzca konkursu na najdłuższe niemieckie słowo. Oto: “Osterreichischalttechnischmusealneunzehnhundertjahrigegutfunktionierendhocheffektivdreifach-expasionsdreizylindrischdampfmaschinenaussteller”. Co oznacza ten 140 literowy wyraz? Otóż, to “austriacki staro-techniczny, muzealny wystawca dziewiętnastowiecznych, dobrze funkcjonujących, wysokowydajnych, trój-ekspansywnych, trzycylindrowych maszyn parowych”.

Ale na tym nie koniec ciekawostek. Każdy, kto zna język niemiecki wie, że jego możliwości są wręcz nieograniczone. Trudno więc dziwić się miłośnikom niemieckiego, że język ten stanowi dla nich nieustającą zagadkę.

Jak uczyć się niemieckich słów?

Każdy ma swoją sprawdzoną metodę na zapamiętanie tych długich niemieckich słów. Samo jego przeczytanie to ogromne wyzwanie dla uczących się tego języka. Dobrym sposobem jest podzielenie wyrazu na poszczególne człony. Każdy z nich można łatwiej zapamiętać oddzielnie, niż w całości. Gdy opanujemy już wszystkie jego elementy “tasiemca”, łączmy je po dwa – trzy aż zapamiętamy całe długie słowo. Można też ćwiczyć w grupie, wówczas motywacja będzie większa.

Jakąkolwiek metodę wybierzecie, ważny jest efekt. Nie zrażajcie się pierwszymi niepowodzeniami. Z tymi wyrazami nawet Niemcy mają problem. Niemiecki to naprawdę wyjątkowy język. Warto się go nauczyć, to wcale nie jest aż tak trudne. Wszak, do odważnych świat należy. Powodzenia!

Może Cię także zainteresować: